disc2İçine yüklenen bilgileri 2000 yıl boyunca bozulmadan saklayan teknolojinin adı M-DISC

1,44 MB’lık disketlerden sonra büyük bir devrim olan compact disk (CD) ve ardından gelen DVD’ler bilgisayar dünyasına girdiğinde birçok kolaylığı da biz kullanıcılara sunmuşlardı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte tıpkı disketler gibi CD ve DVD’lerinde kaderi aynı oalcağa benziyor.

Ömürleri kısa olan CD ve DVD’lere sahipseniz artık onlardan vazgeçmenin zamanı geldi. Millenniata’nın 1000 yıllık ömre sahip olan ve 100 GB kapasiteye sahip olan Blu-ray diski, artık satın alınabilir hale geliyor. Millenniata teknolojisiyle üretilen ve sadece bir kez yazım özelliğine sahip olan diskler, herhangi bir BDXL Bluray sürücüsüyle çalışabiliyor ve küçük ve orta boyutlu kurumları hedef alıyor. Uluslararası kabul gören ISO/IEC 16963 standartlarına göre yapılan testlerde, diskin 2000 yıldan fazla ömre sahip olduğu, bozulma oranın yüz binde bir olduğu gözlendi. 25 santigrat derecede yüzde 50 neme sahip bir ortamda 1000 seneden fazla dayanabileceği dile getirilen diskin büyük rağbet göreceği beklenmekte.

Millenniata ve Verbatim firmalarına göre disklerin normal bir ev veya ofis ortamında yüzyıllarca güvenle veri saklayabiliyorlar. Fiyatları netlik kazanmayan 100 GB’lık M-DISC’ler, bu ayın sonundan itibaren Verbartim ve Millenniata isimleri altında satışa sunulacak. Aynı özelliğe sahip olan 4.7 GB (DVD) ve 25 GB (TEK KATMAN BLURAY) çeşitleri de  olacak.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin