Kullanıcılar arasında tartışıldığı zaman en stabil işletim sistemi olma ünvanını alan Windows XP hala Microsoft’a para kazandırıyor !

ABD askeri donanması sahip olduğu 100.000 adet Windows XP’li bilgisayara olan desteğin devam etmesi için Microsoft’a milyonlarca dolar ödüyor.Askeri donanmanın iletişim ve bilgi ağlarını yöneten Space and Naval Warfare Systems Command, bu ayon başlarında yaptığı bir anlaşma ile Microsoft’a 9.1 Milyon dolar daha kazandırdı.Anlaşma Windows XP, Office 2003, Exchange 2003 ve Windows Server 2003 için güvenlik paketlerini kapsıyor.Bütün anlaşmanın 30.8 milyon dolara kadar ulaşması bekleniyor.

Bu ürünlerin ücreetsiz destek süreleri çoktan dolmuş durumda.Microsoft Windows Server 2003’e sunulan ücretsiz destek ise 14 Temmuz’da sona erecek.Durumdan da anlaşıldığı üzere ücretsiz güvenlik güncelleştirmeleri bitse de özel kullanıcılara sunulan güvenlik desteği halen devam ediyor.

ABD bilgi ve iletişim güvenliği sözcüsünün söylediğine göre “Modernleştirilmeye uygun olmayan ve sadece XP üzerinde çalışan uygulamalar bulunuyor bu yüzden şu anda sistem güncellemek pek de mümkün değil.” dedi.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin