Windows 7’den 10’a kadar tüm versiyonlarda bulunan kritik güvenlik açığı için düğmeye basıldı !

Yazılım devi Microsoft tüm Windows sürümlerinde bulunan ve kritik bir açık için düğmeye bastı ve bir güvenlik güncelleştirmesi yayınladı.Microsoft’un kırmızı alarm verdiği bu açık sayesinde hackerlar tüm sisteme erişim sağlayabiliyordu.

2014 yılı Kasım ayından beri ilk defa bir kritik güncelleme sunan Microsoft normal güncelleştirmelerini salı yamaları adı altında sunmaktaydı.Resmi Microsoft Blog’undan açıklanan  basın bültenine göre kritik açık  Windows Vista, Windows 7, Windows 8, 8.1, RT ve hatta henüz yayınlanmayan Windows 10’un tüm kullanıcılarını etki ediyordu. OpenType yazı tiplerinden oluşan bir açık sayesinde hacker istediği web sayfasını kullanıcıya göstererek kötü amaçlı yazılımı bilgisayara enjekte edebiliyordu.

Keşfedilen bu açığın Hacking Team’in veritabanında bulunduğu söyleniyor.Kısa süre önce hacklenen Hacking Team’in internete sızdırılan dataları içinde bulunan bu açık başarılı bir şekilde fixlendi.

Yazılım devi Windows’un otomatik güncelleştirmelerini açan kullanıcıların herhangi bir şey yapmamasını, kapalı tutan kullanıcıların ise güvenlik bülteninden gerekli güncelleştirme paketini indirmelerini öneriyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin