Firefox’un yaratıcısı Mozilla Windows 10 ile birlikte gelen Edge Web tarayıcısına çok öfkelendi !

Mozilla CEO’su Chris Beard tarafından yapılan açıklamada Windows 10’da bulunan varsayılan tarayıcı ayarlarının kullanıcın seçimine bırakılmamasının bir saygısızlık olduğunu ve bunun “geriye doğru dramatik bir adım” olarak nitelendirildiğini resmi blog üzerinden söylerek Microsoft’a olan öfkesini belirtti.

Windows 10 işletim sistemi yükleyen kullanıcılar varsayılan internet tarayıcısı olan Edge ile kaşılaşıyorlar.Egde web tarayıcısından farklı bir tarayıcı kullanmak isteyen kullanıcılar ise Windows 10 ayarlar menüsünden bu seçeneği değiştirmek zorundalar.

Chris Beard blog sayfasında, Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya yazdığı açık mektupta, Windows 10 işletim sisteminde varsayılan tarayıcı ayarlarını değiştirmenin kullanıcılar için daha da zorlaştırıldığını söyleyerek, Microsoft’un özellikle anti-tekel sorunlarından sonra, bu seçimi yapmasının “şaşırtıcı” olduğunu da belirtti.

2015073105515732799

Mozilla CEO’su yaptığı diğer bir açıklamada yükseltme işleminin müşterilerin internet deneyimini öğrenmek ve seçimlerini değiştirmek için kasıtlı olarak yapıldığı söyledi.Windows 10 işletim sistemini yüklemek rakip tarayıcıları kurmanızı engellemiyor ancak varsayılan tarayıcı olan Edge’i kullanmak istemiyorsanız bazı ayarlar yapmanız gerekiyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin