Windows 7 veya Windows 8.1 işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızı çok yakında yayınlanan Windows 10’a nasıl geçireceksiniz bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar neler tüm detaylar makalemizde !

Windows 10 işletim sistemi dün itiabariyle Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemleri lisanslı olarak kullanan tüm kullanıcılara yayınlanmaya başladı.Ancak bu yükseltme hakkında ne yapacağınızı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazıyı okumanızda büyük yarar var.Bu yazı ile birlikte her şeyi birkaç tık ile halledebileceksiniz.

Güncel Bir Bilgisayar !

Windows 7 veya Windows 8.1 işletim sistemlerinden birine sahipseniz bir yıl boyunca Windows 10 işletim sistemine yükselme hakkına sahipsiniz.Kullandığınız Windows işletim sistemi Windows Update sayesinde son güncellemeleri aldıysa bilgisayarınızın görev çubuğunda sap alt kısımda “Windows 10’u alın” adında bir simge göreceksiniz.Bu simgeye tıklayarak Windows 10 için kayıt olabilirsiniz.E-mail adresinizle sisteme kaydınızı yaptıktan sonra yapmanız gereken şey Windows 10 ile ilgili bildirim almayı beklemek olacak.

Bu işlemi yaptıktan sonra Windows 10’u hemen kullanamayacaksınız.Bu durumun asıl sebebi ise Microsoft’un işletim sisteminde olabilecek sorunlara karşın sistemi yavaş yavaş kullanıcılara dağıtması.Yükseltme işleminin tamamlanması için birkaç gün veya hafta beklemeniz gerekebilir.Yüklemeniz hazır olduğunda bununla ilgili bir bildirim alacaksınız.

Güncel Olmayan Bilgisayar !

Windows 7 veya Windows 8.1 işletim sistemine sahip bilgisayarınız güncel değilse son güncelleme paketlerine göz atmanızda fayda var.Akis halde Windows 10’u rezerve edebileceğiniz görev çubuğu simgesini göremeyeceksiniz.Windows 7 işletim sistemine sahipseniz Service Pack 1’in bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olun.Bu işlem için başlat menüsünü açarak Windows Update’i arayabilirsiniz.Windows 8 işletim sistemine sahipseniz bu işlem için Windows 8.1 işletim sistemine güncellemeniz gerekecek.Güncelleme için giriş ekranında bulunan mağaza simgesine basın.Mağazaya giriş yaptıktan sonra Windows 8.1 İşletim sistemine yükselmenizi sağlayacak bir mesajla karşılaşacaksınız.

Windows 7 veya Windows 8 işletim sisteminizi en son sürüme güncelledikten sonra “Windows 10’u alın” uygulaması görev çubuğunuzda görünür hale gelecek. Bunun ardından uygulama içerisinden e-mail adresinizi girerek ücretsiz güncellemenizi alabilirsiniz.

Eski Bir Bilgisayarınız Mı Var ?

Windows Vista, XP veya daha da eski bir Windows versiyonuna sahipseniz Windows 10 için ücret ödemeniz gerekecek.Windows 10 İşletim sisteminin  Home sürümü 119 dolar, Pro sürümü ise 199 dolara satıldığını da buradan hatırlatalım.

Microsoft RT işletim sistemine sahip bir tabletiniz varsa Windows10 işletim sistemine yükseltemeyeceksiniz ancak Microsoft son yaptığı açıklama ile birlikte Eylül ayında RT cihazlar için bir güncelleme yayınlayacaklarını söyledi.

İşletim sisteminin gereksinimleri konusuna gelecek olursak korkmanıza gerek yok genel olarak Windows 7 işletim sistemini çalıştırabilen bir bilgisayar Windows 10’u daha hızlı bir biçimde çalıştıracak.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin