Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yapmış olduğu açıklamada yerli çip üretimi konusunda kararlı olduklarını ve bu konu ile ilgili çalışmaların başlamış olduğunu belirtti

Bilkent Üniversitesi ve Aselsan ortaklığında temeli atılmış olan Türkiye’nin ilk galyum nitrat temeline sahip çiplerinin üretimini yapacak fabrikasından sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Türkiye için yine bir ilk olan silisyum temelli çip fabrikası için çalışmalar başlatıldı.

Bakan Fikri Işık, konu ile ilgili olarak Malezya’da Türkiye olarak çip tasarımı yaptıklarını fakat bugüne kadar seri çip üretimi gerçekleştiremediklerini belirtti. Tübitak labaratuvarlarında çip üretiminin gerçekleştirildiğini fakat seri üretim yapma konusunda Malezya ile işbirliği yapmak istediklerini dile getiren Bakan Işık bu sebeple Silterra ve Mimos’u ziyaret etti.

Bakan Işık sözlerini bitirirken, yerli silisyum temelli çip fabrikası için en uygun teknolojinin hangisi olduğuna karar vereceklerini belirterek, Türkiye’ye ilk çip fabrikasını kazandıracaklarının müjdesini verdi. Hazırlıkların sürdüğü ve gelişmelerin olgunlaşmasıyla birlikte ilk çip fabrikamızın ne zaman açılacağı netlik kazanacak.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin