Xbox One’a gelen geriye uyumluluk desteği benzer şekilde PS4 için olacak mı ?Microsoft’un E3 2015 etkinli kapsamında yaptığı en şaşırtıcı açıklama Xbox One’ın geriye uyumlu oluşuydu.Microsoft’un bu adımı kuşusuz diğer rakiplerini de kışkırtmış olmalı ki konu ile ilgili açıklamaSony Worldwide Studios başkanı Shuhei Yoshida‘dan geldi.

Microsoft’un Xbox için yaptığı  geri uyumluluk (Backward Compatibility) desteğine oldukça şaşırdıklarını belirten Yoshida, “Xbox’un bu projesi içinde küçük veya büyük oyunlar var mı? veya ne tür oyunlar dahil edilecek bilmiyoruz. Yaklaşık 100 oyun için geri uyumluluk desteği getirileceği konuşuldu. Ancak bunun için büyük bir mühendislik çalışması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Microsoft 22 adet oyunun geriye uyumlu olduğunu ve kullanıcılar tarafından hemen kullanılabileceğini söylemişti.

Merak edilen temek konu ise PS4 ‘te Xbox One gibi geriye uyumlu olacak mıydı.Yoshida’ya sorulan soruya verilen cevap ise “PS3 benzersiz bir mimariye sahip, öyle ki bazı oyunlar çok iyi CPU kullanımı sağlıyor. Bu şekilde bir proje süper zorlu bir süreç sonrasında gerçekleşebilir. Bu konuda çok keskin bir tabirle “asla” diye konuşamasam da şu an için hiçbir planımızın olmadığını söyleyebilirim” şeklinde oldu.

Sony’nin en yetkili kişilerinden biri olan Yoshida’nın sözlerine bakarsak firmanın Backward Compatibility olayına henüz sıcak bakmadığını söyleyebiliriz.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin