Güvenlik araştırmacıları  kısa mesaj ile bir otomobili uzaktan ele geçirmeyi başardılar !

San Diego University of California’dan bir grup güvenlik araştırmacısı yaptıkları Sms denemeleri sonucunda bir Corvette’nin sileceklerini hatta frenlerini devreye sokmayı başardılar.

Corvette üzerinde yapılan deney Mobile Devices firmasının ürettiği özel bir donanım ile gerçekleştirildi.Bu tip cihazların genellikle kamyon otobüs ve otomobiller için geliştirildiğini ve genellikle hız ve konum bilgisi takibi için kullanıldığını söyleyen güvenlik grubu mobil ağ bağlantısı sayesinde kolayca araca müdahale edebildiklerini de söyledi.

Geçtiğimiz günlerde de  Fiat Chrysler, Tesla Model S ve GM gibi büyük üreticilerin aynı sorunu yaşadıkları görülmüştü.Mobile Devices firmasının bu açığı cihazlara yaptığı bir güncelleme ile kapattığını da söyleyelim.Bunun yanında da bu cihazlar ile birlikte çalışan numaraların herkese verilmediğini de söyleyelim.

Ancak araştırmacılar piyasada bulunan birçok cihazda hala aynı açığın bulunduğunu söylemekteler.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin