Samsung’un bazı bilgisayar modellerinde Windows güncellemelerini engellediği ortaya çıktı !

Microsoft topluluğuna katkıda bulunan bir kullanıcı tarafından keşfedilen Samsung’un Sw Uptade yazılımı Microsoft tarafından yayınlanan güncelleme paketlerini engelliyor.Bu durum da kişisel bilgisayar lar için büyük bir güvenlik sorununu beraberinde getiriyor.

Microsoft Windows işletim sistemini iyileştirmek için çeşitli yazılımları ve güvenlik paketlerini Windows Uptade üzerinden yüklüyor.Dolayısıyla bu sistemi engellemek güvenlik açısından pek mantıklı değil.Microsoft’un “MVP” unvanına sahip Patrick Barker, Microsoft’ta çalışmıyor ancak yaptığı keşifte “Disable_Windowsupdate.exe” adlı uygulamamanın Windows güncelleştirmelerini engellediğini tespit etti.

Sorunun büyük olduğunun farkına varan Barker Samsung Müşteri Hizmetleri’ne durumu bildirerek neden Windows Update’in devre dışı bırakıldığını sordu.Gelen cevaba göre Windows Update üzerinden gelen güncellemeler bilgisayarın bazı donanım sürücülerini çalışmasını engelliyordu.Durumun farkına varan Microsoft da olaya el attı ve Windows Update’in kritik bir bileşen olduğunu kesinlikle devre dışı bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Samsung ise yaptığı açıklamada sorunun çözümü için Microsoft ile çalışacaklarını söyledi.Patrick Barker ın önerisi ise “Disable_Windowsupdate.exe” adındaki yazılımı bilgisayarınızdan silmek.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin