Mobil dünyasının en önemli donanım tedarikçilerinden biri olan Samsung 14 nm üretim sürecine sahip FinFET yongaların üretimine başladığını duyurdu.  Güney Kore merkezli firmanın LSI bölümünden yapılan açıklamaya göre 14 nm FinFET işlemcilerin üretim süreci gayet iyi gidiyor.

Samsung ve Synopsys adlı yazılım ve servis şirketi tarafından geliştirilen FinFET işlemci üç boyutlu transistörleri temel alıyor. İşlemci bu sayede hem tasarım yapısı hem de 14 nm üretim süresi sayesinde yüksek performans ve pil verimliliğiyle ön plana çıkıyor. 

Samsung, 14 nm FinFET işlemci sipariş veren şirketlerin ismini açıklamasa da; Qualcomm, Apple ve AMD gibi dünya devleri Güney Koreli üreticinin kapısını çalan üreticilerin başında geliyor.

Samsung zaten Apple’ın önümüzdeki yıl iPad ve iPhone modellerinde kullanacağı A9 işlemcinin üretimini üstlenmiş durumda. Samsung aynı zamanda Apple için mobil DRAM ve NAND flash bellek üretimi de gerçekleştirecek.

Güney Koreli üreticinin bu noktada en önemli rakibi olan Tayvan merkezli TSMC’yi geride bırakmasındaki temel etken daha gelişmiş üretim tekniklerine sahip olması gösterilebilir. Samsung tarafından geliştirilen 14 nm FinFET işlemci, TSMC tarafından üretilen 20 nm yongalardan fiziksel olarak %15 daha küçük ve %35 oranında daha az elektrik harcamasına rağmen %20 daha yüksek performans gösteriyor. 

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin