Bilgisayarınızda bulunan sabit disklerden daha önce işitmediğiniz garip sesler mi geliyor ? Önemli seviyede denilebilecek bu yazımızı okuyun !

Bilgisayarınızdan gelen sesler büyük bir sorunun önceden habercisi olabilir.Bilgisayarınızdan gelen garip bir ses ortamda bulunan sesin arka planında kalırsa önceden verilen haberin hedefe ulaştığını söylemek pek mümkün olmayabilir.Şimdiden duyduğunuz sesler yakında karşılaşacağınız büyük bir sorunun habercisi olabilir.

Teknolojinin günümüzde sürekli gelişmesi ile bilgisayar ürünlerinin yaydığı ses miktarı oldukça azaldı.Buna rağmen bilgisayarınızdan garip sesler geliyorsa sesin kaynağını kontrol etmenizde fayda var.

Son zamanlarda gelen seslerin bilgisayarınızın sabit diskinden kaynaklandığını düşünüyorsanız ne yapacaksınız ? Verileriniz kurtarılabilir mi ? Sabit diskinizi tamir edebilir misiniz ? Tüm bu soruların cevabı makalemizde !

Not:Bu yazımızda sadece fiziksek diskleri ele alacağız.Fiziksel diskler dışında kalan katı hal sürücüsü adını verdiğimiz SSD’ler normal disklere benzer hareketli aksamlar içermediklerinden garip sesler çıkarmazlar.

Sabit Diskiniz Çalışırken Duyacağınız Normal Sesler !

-Disk sürücünüz hızlanmaya başlarken çıkan ince vızıltı sesi.

-Sürücü içerisinde bulunan verilere erişirken çıkan ufak tıkırtılar.

-Uyku modu veya kapalı moda girerken çıkacak olan sesler diskinizin normal olarak çıkarabileceği sesler arasındadır.

Son teknoloji disklerde bu tip normal sesleri duymayabilirsiniz.Masaüstü sistemlerde içeride bulunan fan HDD’nizin sesini bastırabilir.Harici depolama birimlerinde bu sesleri duymak daha kolaydır.

Olağan Dışı Çıkan Sesler

Her türlü bilgisayar kullanıcısını endişe ve şüphe içerisinde bulunduracak olan seslerden bazıları şunlardır;

-Yüksek boyuttaki titreşim sesleri.

-İnce tondaki inilti sesleri.

-Tekrarlı devam eden tıkırtı ve cızırtı sesleri.

Bu seslere ek olarak bip sesleri ile ilgili bir hata alıyorsanız sabit diskiniz artık ömrünü dolduruyor demektir.Bu sesler bilgisayarınızın ana donanım birimi olan anakart üzerindeki küçük hoparlörden gelmektedir.

Sorun Giderme 

Bilgisayarınızdan garip sesler geliyorsa ve ilk şüphelendiğiniz donanım birimi depolama biriminiz ise seslerin kesinlikle sabit diskten geldiğinden emin olmanız gerekiyor.Bunun için bilgisayarınızın içinde bulunan soğutucu sistemleri ve fan gibi mekanik hareket ile ses oluşturan üniteleri kısa süreli olarak devre dışı bırakın.

Kabloları ve diğer elemanları kontrol ettikten sonra sabit disk üreticisinin web sitesinden ön yükleme diskini edinmeniz gerekiyor.Bu yazımızda konu alınacak olan diskimiz Seageate marka olduğundan önyükleme diski olarak SeaTools adlı yazılımı kullanıyoruz.Bu tip yazılımlar varsayılan olarak kullandığınız işletim sistemine göre oldukça kapsamlı analizler yapacak ve sonuçları size bildirecektir.

Bu tip önyükleme kontrol yazılımlarının size verdiği değerlere göre diskinizin durumunu analiz edebilir ve gerekli yedekleme işlemlerini önceden yaparak veri kaybını önlemiş olursunuz.

Bunlara ek olarak sabit diskinizde titreşim ve hız bozuklukları yaşıyorsanız güç problemleri

– Güç özellikli bir hub kullanın.

– PC’nizin ön değil, arka tarafındaki USB portundan direkt bağlantıyı deneyin.

– USB 2.0 ve sonraki portları deneyin.

– Yarım metreden kısa kabloları deneyin.

– Güçlendirici kablo kullanarak sürücüye bir değil, iki kabloyla güç sağlayın.

– Güç adaptörüne sahip cihazları daha az cihazın bağlı olduğu bir prize bağlayın.

Bu anlattıklarımıza ek olarak çalışmayan bir diskten hala verilerinizi kurtaramadıysanız profesyonel kişilerden yardım almanızı öneririz.Belki bu işlemden önce diskinizi kendiniz tamir etmek isteyebilirsiniz okuma/yazma kafaları ile ilgili problemleri belki bir şans düzeltebilirsiniz ancak yapacağınız ufak bir yanlış tüm verilerinizin silinmesine neden olabilir.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin