İnterneti arşivleyen siteye Rusya’dan yasak geldi ! Yasağın sebebi ise …

Oldukça popüler olan San Francisco merkezli www.archive.org Rusya Hükümeti tarafından engellendi.Rus Korsan Partisinin web sitesinden verilen habere göre  23 Haziran 2015 tarihinden itibaren popüler web sitesi erişime engellendi.

Engelin nedeni ise “partizan direnişin teori ve pratiği” hakkında bilgilerin bulunduğu “Solitary Jihad in Russia” web sayfasının arşivlenmesi.Zararlı içerik barındıran siteyi Rus servis sağlayıcılar engellemişlerdi ancak içeriğe internet arşivinden ulaşılabiliyordu.Bu sebeple interneti arşivleyen sitede Rus Hükümeti tarafından kara listeye alındı.

Internet Archive tarafından geliştirilen ve “Wayback Machine” adına sahip olan sistem istenilen web sayfalarını tarihe göre getirebiliyor.Web sitesi o an kapalı olsa bile önceki gönderileri size gösterebilen sistem bu özelliği ile kullanıcılar tarafından oldukça seviliyordu.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin