ABD hükümeti yaptığı basın açıklaması ile birlikte Ulusal Güvenlik Ajansının telefon kayıtlarını saklı tutmasını engelleyecek !

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Yönetim Ofisi, Patriot asa yasasının 215. maddesi çerçevesinde toplanan NSA telefon kayıtları toplu koleksiyonunun, 29 Kasım 2015 tarihi itibariyle kilit altına alınmaya başlanacağını bildirdi.

ABD Özgürlük Yasası çerçevesinde yürürlüğe girecek işlem ile birlikte bugüne kadar kayıt altına alınmış ve depolanmış telefon görüşmeleri verileri NSA çalışanları dahil kullanıma kilitlenecek.Terörizm ve Ulusal güvenlik araştırmaları gibi durumlarda da verilen kullanımı imkansız hale gelecek.Bu yaz başında yürürlüğe giren diğer bir durum da NSA’nın görüşmeleri en fazla 6 ay saklayabilmesiydi.

Buna karşılık olarak NSA’nın kendine karşı yapılacak davalara yönelik kayıtların meta dalarını saklı ve güven altında tutması gerekiyor.Aksi halde ABD hükümetinin de dediği gibi meta dataların imha edilmesi söz konusu olacak.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin