Mobil teknoloji devinin geçen günlerde yaptığı  16,6 milyar dolarlık alımdan sonra AB Komisyonu’ndan olumlu açıklamalar geldi !

Popüler mobil üretici olan Nokia geçtiğimiz günlerde yaptığı alım ile büyük ilgi uyandırdı.Telefon ekipmanları üreticisi olan Alcatel-Lucent‘i 15,6 milyar euro (16,6 milyar dolar) bedel ödeyerek alması AB Komisyonu tarafından da oldukça olumlu karşılandı.

Alcatel-Lucent’in asıl hakim olduğu bölgenin Kuzey Amerika Nokia’nın ise Avrupa’daki pazar payını arttırma çabaları AB Komisyonuna göre rakiplik oluşturmayacak.Komisyon hali hazırda olduğu gibi Asya merkezli mobil cihaz üreticileri olan Ericsson’un Samsung, Huawei ve ZTE ile tüm çalışmalarına devam edecek.Bu şekilde de pazar payına yönelik diğer firma kayıpları ortadan kaldırılmış olacak.

Mobil cihaz sektöründe son zamanlarda başarısız olan Nokia yaptığı bu anlaşma ile birlikte firmalara yönelik hizmet payını arttırmayı planlıyor.Yakın zamanda mobil cihaz satış bölümünü Microsoft’a satan firma bünyesinde bulundurduğu Here Maps uygulamasının bir bölümünü Audi, BMW ve Mercedes gibi büyük otomobil liderlerine satacağı söylentileri ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin