Bazı teknoloji şirketleri dünyaya hükmedecek kadar büyük olacaktı ancak ellerindeki fırsata sahip olamadılar !

Teknoloji ile ilgilenen ancak başarısız olan birçok şirket var.Bazen yanlış tanıtma,bazen satış politikaları bazen de yönetim kaynaklı sorunlar ile şirketlerini batağın içeriğine sürükleyen şirketler günümüzde de hala bulunmaktalar.

Bu yazımızda sizlere teknoloji tarihinde eline geçen fırsatları değerlendiremeyen ve unutulup giden şirketleri tanıtacağız.

128 Belt’de Bulunan Mini Bilgisayar Devleri 

70 ve 80 yıllarında kurulan ve günümüzde de teknoloji dünyasının merkezi olan Silikon Vadisi kurulmadan önce teknoloji Boston’daki 128 belt’in etrafında dönüyordu.128 Belt’de gezerken DEC, Prime, Wang gibi önemli şirketleri görebiliyordunuz.Bu firmalar IBM, Honeywell ve NCR gibi büyük çaplı şirketleri zorluyorlardı ancak mikro bilgisayarların üretilmesi ile işler biraz değişti.Her firma kendi mini bilgisayarını üretmeye başladı bundan sonra başarılı olamayan firmalar birer birer tarihe gömüldü.

Digital Research

1970 yılının başlarında  şirkette çalışan  Gary Kildall’ın micro bilgisayar kontrol yazılımı(CP/M ) uygulamalrın farklı donanım platformlarında çalışması için üretilmişti.Bu yazılım için WordStar, dBASE, AutoCAD, Borland Delphi, Microsoft Excel gibi binlerce kaliteli program yazıldı.

1980 yılında IBM yeni model IBM Personal Computer için CP/M lisansını satın almak istedi fakat sözleşmede yapılan bir hata ile anlaşma sağlanamadı.(Rivayete göre Gary Kildall toplantıyı unuttu.)Bunun üzerine IBM Bill Gates’e gitti bu sayede MS-DOS işletim sistemi doğmuş oldu.Bu şekilde CP/M de büyük bir batışın esiri oldu.

VisiCorp

VisiCalc adındaki yazılım bilgisayarlardaki ilk hesap tablosu yazılımıydı.1970 ve 1980 yıllarındason derece popüler olan yazılım Software Arts ile yaşanan yasal sorunlar nedeniyle arka plana düşmeye başladı.

Commodore

En tepeye ulaştıktan sonra kendi kuyusuna düşen firmalardan biri de Commodore.1982 yılında satışını yaptığı  22 milyon C64 ile büyük bir servet elde eden firma o dönemlerin en çok satan bilgisayarını icat etmişti.C64’ün yanında 1985 yılında yayınlanan Amiga modeli de iyi bir çıkış yakalamıştı ancak şirketin iç yönetiminde yaşanan bazı sorunlar şirketin batmasına sebep oldu.

Sears

İnternetin en çok kullanılmaya başlandığı 1990 yılında dünyanın en büyük posta siparişini yapan firma konumda olan şirket bir anda herşeyden elini çekti.Büyük imkanlara sahip olan şirket o dönemlerde e-ticaretin önemini anlayamadı ve batmaya başladı.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin