Kablosuz ağınıza bağlanmakta sorunlar yaşıyorsanız temel çözümler ile tüm problemleri aşın !

Bir kablosuz ağda yaşanan sorunlar bazı durumlarda gerçekten sıkıcı bir hal alabilir.Aşağıda anlattığımız basit adımlar ile can sıkan durumları kolaylıkla çözebilirsiniz.

Bilgisayarınız tabletiniz ya da mobil cihazlarınızdan kablosuz ağınıza erişemediğiniz zamanlarda sorunun istemci mi yoksa sunucu kaynaklı mı olduğunu belirlemek gerekir.Bu durumda yapmanız gereken ilk şey sorunun bulunduğu cihazdan farklı bir cihaz ile modeme bağlanmak.Eğer balğantı kurduysanız sorun ilk cihazınızda bulunuyor yani istemci kaynaklı.

Sorun Bilgisayarınızda Mı ?

Sorununuzun dizüstü bir bilgisayarda olduğunu varsayarak çözüm adımlarına başlıyoruz.İlk olarak dizüstü bilgisayarınızın Wi-Fi bağlantısının açık olduğundan emin olun.Eğer kapalıysa aktif edin.Aktif edemiyorsanız bilgisayarı yeniden başlatmak sorunu çözebilir.

Ağ kartınızı aktifleştirdiyseniz bir ağa bağlanmaya çalışın.Ağa bağlanırken şifrenizi doğru girdiğinizden emin olun.Kullanılabilir kablosuz ağları görmek için görev çubuğunda yer alan Wi-Fi simgesine tıklayabilirsiniz.

Kablosuz ağınıza bağlanırken doğru şifre girdiğinize emin olmak için karakterleri görüntülemeyi aktif hale getirebilirsiniz.Parolanızı yazarken benzer karakterleri karıştırmamaya özen gösterin.Örneğin “1” rakamını küçük “L” veya büyük “I” ile karıştırılabiliri. Yine aynı şekilde büyük “O” harfi yerine “0” rakamı girilebilir.

Tüm bu adımlar sorunu çözmediyse aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

-Aldığınız Wi-Fi sinyallerinin güçlü olduğundan emin olun.Bu adımın sorun oluşturmadığını tespit etmek için modemin yanında gidin ve bağlantı kurmaya çalışın.

-Windows işletim sisteminde bulunan tanılama aracından destek alın bu işlem için bağlanmak istediğiniz ağın üzerinde gelerek  “Sorunları gider”  bağlantısına tıklayın.

-Bir diğer sorun ise firewall olabilir.Windows işletim sisteminde bulunan Güvenlik Duvarını geçici olarak kapatırsanız sorunun nereden kaynaklandığını daha rahat görebilirsiniz.

Sorun Ağınızda Mı?

Sorununun modeminizden kaynaklandığını düşünüyorsanız modeminizi yeniden başlatmak sorunu çözebilir.Bu işlem için modem arayüzüne giredek bakım sekmesinden yeniden başlat seçeneğini seçebilir yada modeminizin fişini çıkartıp 2 dakika sonra tekrar takabilirsiniz.

Sorun yine çözülmediyse bir Ethernet kablosu ile modeme kablolu bağlantı sağlayın internete erişiminiz bulunuyorsa sorun Wi-Fi ağınızdan kaynaklanıyordur.Bu durumda modeminizin kullanma kılavundan yardım alın ve Wi-Fi ağınızın kanalını değiştirin.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin