Apple’ın popüler cihazları olan iPhone veya iPad kullanıyorsanız bu hata mesajını gördüğünüzde paniklememeniz gerekiyor !

Ünlü güvenlik şirketlerinden olan Malwarebytes’ın üst düzey yönetici ekibinden olan Jerome Segura, son dönemlerde birçok iOS cihazda sahte çökme raporu ile karşılaştıklarını bildirdi.Çevrimiçi sahtecilik yapan kullanıcıların Windows işletim sistemi dışında son dönemlerde MacOS X ve iOS işletim sistemini hedef aldıklarını belirten Segura kullanıcıların panik yapmadan cihazlarını temizlemelerini söyledi.

Sahte bir Pop-Up mesajı ile cihazda yüklü olan bir uygulamanın çöktüğünü ve bir telefonun aranmasını belirten mesaj kullanıcı bilgelerinin çalınmasına destek oluyor.Mesajda belirtilen destek telefonuna ulaşılmasını vurgulayan mesaj sosyal mühendislik yöntemini temel alarak kullanıcıları dolandırmaya çalışıyor.

mes

Ekrana gelen Pop-Up mesajının kapatılmasının imkansız olduğunu söyleyen Segura uygulamanın her milisaniyede bir tekrar açılması uygulamayı kapatmayı epeyce zorluyor.Bu sahte çökme raporundan kurtulabilmek için öncelikle iPhone veya iPad cihazınızı “Uçak Modu”na almanız lazım. Daha sonra Safari’nin tarama geçmişini temizleyip tarayıcıyı yeniden açtıktan sonra Uçak Modu’nun sonlandırılması gerekiyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin