Akıllı telefonlarda varsayılan olarak yüklü gelen ve silinemeyen uygulamalar Samsung ve Oppo’nun başına büyük dertler açabilir !

Çin’de bulunan bir tüketici grubu Samsung ve Oppo marka akıllı telefonlarda bulunan “bloatware” adına sahip silinemeyen uygulamalar nedeniyle Şangay Tüketici Konseyi’ne şikayette bulundu.

Tüketiciler konseye yaptığı açıklamada gereksiz yere yüklenen ve silinemeyen bu uygulamaların gereksiz bir şekilde donanım kaynaklarını tükettiğini bunun da sistem performansınız olumsuz bir şekilde etkilediğini belirttiler.

Cihazlara fabrikasyon olarak entegre gelen ve silinmesi imkansız çoğu uygulamanın gereksiz olduğu ve istemsiz kaynak tüketimi sağladığını tespit eden Şangay Tüketici Komisyonu Oppo ve Samsung’a karşı yasal işlem başlatma kararı aldı.

Bazı akıllı telefon kullanıcıları Samsung’un TouchWiz araüyüzü ile gelen birçok uygulamanın gereksiz yere şişkinlik yarattığından yakındı.Galaxy Note 3’ün Çin’de sunulan sürümünde 44 Oppo’nun Find 7 modelinde ise 71 uygulamanın varsayılan olarak gelmesi de işlerin gerçekten zorlaştığını kanıtlar nitelikte.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin