Büyük işlemci firmalarında biri olan AMD’nin yeni bellek teknolojisi nedir ?Size gerekli mi ? Tüm soruların cevabı makalemizde !

Düşük maliyeti sebebi ile bilgisayar yükseltirken en çok kullanılan donanım birimleri şüphesi RAM’ler ancak gelişen teknoloji sebebiyle sadece RAM’leri yükseltmek bir işe yaramıyor.AMD’nin High Bandwidth Memory (HBM) teknolojisi giderek önem taşıyan bu soruna çözüm olmayı amaçlıyor.HBM hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Şimdiki Kısıtlamalar ?

GDDR5’teki bulunan kısıtlamalar genellikle veri yolu genişliği ile ilgili.Önemli sorun ise  yonga setlerinin GPU ile olan bağlantısı.Ban genişliğini arttırmak için yongalar yan yana koyuluyor ancak bu durum pek ideal bir çözüm değil.Bunun asıl sebebi ise GPU bağlantısının kurulması için tellerin uzaması ve güç tüketiminin artması.Teknik anlamda normal belleklerden daha fazla performans kazanılabilirken verimlilik konusunda da kayıplar yaşanıyor.

HBM Tam Olarak Nedir ?

High bandwidth memory (yüksek bant genişlikli bellek) GDDR5’e değişik bir anlam katıyor.HBM, GDRR5′ in tam tersine bileşen boyunu uzatan ve genişleten yığın şeklindeki RAM’lerden faydalanıyor.Bu olay ile bağlantı veri yolu uzamadan daha yüksek mİktarda bellek elde edilebiliyor.GDDR5,  GPU ve yonga haricindeki bellekten yararlanırken HBM, bir aracı üzerine koyulan GPU’dan yararlanıyor.

Bellek İçinde Bellek !

2015062614032913572Bu dizayn her yonga seti üzerine bellek eklemeye imkan veriyor.Bunun sayesinde artan veri yolu bağlantısı ve aşırı güç tüketimi de ortadan kalkıyor.Bu şekilde performans kaybının önüne geçilen sistem  şu anda yığın bellek oluşturmaya da destek veriyor.Örnek vermek gerekirse şu anki GDDR5 yongala SETLERİ 32-bit bellek veri yolu kapasitesi ile  7 Gbps bant genişliği sunuyor. HBM ise 1.024-bit veri yolu sayesinde 125 Gbps’yi geçebiliyor.

HBM’ye İhtiyacınız Var Mı ?

Tahminlerimize göre şimdilik ihtiyacınız yok.Çok üst seviyede performans sergileyen oyun makineleri toplamıyorsanız şu an için bir sorun yaşamazsınız.Oyun tutkunlarının yakın gelecekte işine yarayacak olan teknoloji Video ve Fotoğraf düzenleme gibi işlemlerde kullanılan aşırı bellek miktarını da optimize edecek.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin