Ana Sayfa Teknoloji Donanım Hiç Bu Kadar Hızlı Olmamıştı !

Hiç Bu Kadar Hızlı Olmamıştı !

518
0
Hiç Bu Kadar Hızlı Olmamıştı !
5 (100%) 1 [oy]

USB 3.0 TEKNOLOJİSİ                                                                                                                                        Usb 3.0 ile aktarım hızı artık daha hızlı

Günümüzde depolama alanı tamamen herkez tarafında kullanılan bir teknoloji oldu . Eskiden en fazla 16gb lık flash bellekler varken şimdi 1tb yani ( 1000 gb )lık disklerle çalışıyoruz.Bu teknoloji harikası depolama birimleri biz profesyonel bilgisayar kullanıcıları tarafından harika bir donanımdır. Tabi bu donanımların olması önemli ama bu o kadar da önemli olan onların aktarım hızlarıdır.Bu hız yani aktarım hızı rpm olarak hesaplanır .Örneğin bir hard disk te 250 mb veriyi 254 rpm yazma hızında bir disk tarafından 5 dakikada kopyalanıyorsa bu veri 5400 rpm de 1 dakika da oluşur. Asıl konumuza gelecek olursak usb 3.0lar piyasamıza yeni yeni girmeye başladılar ve bu usb 3.0 usb 2.0 lara aktarım hızında avantaj sağlıyor . Usb 3.0 birden fazla aygıt ile veri transferi yapıyor olması ve bu işlemleri aynı anda yapıyor olması bizim için bir avantaj sağlıyor . Bu aktarım hızını daha güçlü sağlayan temel etkenler ise usb giriş yerlerinde daha fazla tellerin olması yani şöyle örneklndirebiliriz; bir inşaata 20 tane işçi mi çalışşa çabuk biter yoksa 50 işci mi, işte bu olay usb 3.0 larda böyledir.

Yani kısaca usb 3.0 lar bizim daha hızlı veri aktarmamızı ve kısaca bizim daha hızlı ve güvenli veri alışverişi yapmamızı sağlayan yeni bir teknoloji sürümüdür.