Harddisk, kısaca HDD veya Sabit Disk olarak ifade edilen bir elektronik parçadır. Bilgisayarda veri depolama birimi olarak çalışan bir görevi vardır. İşletim sistemide HDD ye yüklenir ve bilgisayarımızı açtığımız zaman burdaki depolanan bilgileri kullanarak açılışı yapar.

Sabit disk mekanik bir donanım olması sebebiyle bilgisayar temel bileşenleri arasında, diğerlerinden daha yavaştır.

Sabit diskin yapısında;

Disk kasasını bilgisayar içerisine monte etmede kullanılan vida delikleri,

Sabit disk kapağının montaj delikleri,

Manyetik plakalar ve plakaların dönüşünü sağlayan devir merkezi,

Kolların ve plakaların hareketini sağlayan hareket motoru,

Hakaret kolları ve bunların ucunda yer alan okuma yazma kafaları,

Verilerin aktarıldığı Şerit kablo ve SATA arayüz bağlantısı,

Motora enerji sağlayan enerji bağlantısı ve en son disk içindeki hassas hava dengesini ayarlayan hava filtresi bulunmaktadır. Bütün sabit sürücüler özel bir motor tarafından kontrol edilen kolların üzerinde yer alan okuma/yazma başlıkları ve manyetik malzeme ile kaplı alüminyumdan yapılmış plaklardan oluşur. Kolların ucundaki iki küçük okuma/yazma kafası, bu plakalar üzerinde okuma ve yazma işlemleri gerçekleştirir. Plakalar dakikada 3.500 ile 15.000 devirle dönerler ve devir hızı RPM olarak ifade edilir. Plakalar ile kafalar arasındaki boşluk uçuş yüksekliği olarak ifade edilir ve bu yükseklik, bir parmak izinin kalınlığından bile daha azdır. Okuma/yazma başlıkları diske ne kadar yaklaşırsa bilgi sürücüye o kadar yoğun depolanır.

3 Çeşit Harddisk vardır;

HDD(Hard Disc Driver)

SSD(Solid State Driver)

HHD(Hybrid Hard Driver)

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin