Siyahi bir çifti Goril olarak etiketleyen Google büyük tepki aldı !

2015 yılı Mayıs ayı itibariyle kullanıma sunulan  “Google Fotoğraflar” uygulaması kullanıcıların fotoğraflarını düzenleyebilmesi ve albümlerde gezmesini amaçlıyordu.Tüm bunlara ek olarak otomatik etiketle özelliği bulunan uygulama bugünlerde yaptığı yanlışlık ile gündemde.

Programda yapılan yanlışlık ise siyahi bir programcı olan Jacky Alcine ve kız arkadaşını Goril olarak etiketlemesi.Sorunu farkeden Alcine Google’nin resmi Twitter hesabına yazdığı mesaj ile sorunun giderilmesini talep etti.Mesaja bir gün sonra cevap veren Google yetkilisi Yonatan Zunger, bu büyük hata için özür dilediklerini ve hatanın en kısa sürede giderileceğini belirtti.

gekoSorun Twitter üzerinde  “yapay zeka ırkçılığının ilk örneği” olarak tanındı ve büyük tepki topladı ancak Google’nin yaptığı açıklama tepkileri biraz da olsa dindirmiş gibi gözüküyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin