Google Play üzerinden milyonlarca defa indirilen uygulamalarda büyük bir sorun mevcut !

Yapılan araştırmalara göre milyonlarca indirme sayısına sahip uygulamalar indirildikten sonra HTTPS protokolünü düzgün bir şekilde kullanamadığı için kullanıcıların şifrelerini risk altına alıyor.

Sorunlu uygulamaların toplam indirilme sayısı 200 milyonu aşmış durumda.Geliştiriciler Google Play tarafından uyarıldıktan sonra da halen devam eden sorun büyük şifre hırsızlıklarına ortam hazırlıyor.Telefonunuzdaki yüklü olan tehlikeli uygulamaları bulmaya yarayan programın yaratıcısı AppBugs tarafından bulunan tehlikeli uygulamaların arasında PizzaHut ve Match.com gibi önemli uygulamalar da yer alıyor.

AppBugs CEO’su Rui Wang’ın yaptığı açıklamaya göre uygulamaya giriş yaptığınızda gönderilen şifre https prokolü ile doğru bir şekilde şifrelenemiyor.Aynı ağda bulunan başka biri tarafından kolaylıkla bulunabilen şifreler büyük tehlike oluşturuyor.

Güvenlik konusunda Google kullanıcılarını ne kadar önemsese de konu Android işletim sistemi olunca kullanıcılar kaderi ile baş başa bırakılıyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin