Google’ın internet dağıtmak için geliştirdiği bu balonlar bakın hangi ülkede iş başındalar !

Teknoloji devi Google ,Srilanka hükümeti ile ortaklık kurarak ülke çapında interneti daha iyi seviyeye taşımayı planlıyor.ABD merkezli teknoloji devi bir süredir Project Loon adını verdiği yüksek hızlı internet dağıtacak olan balonları geliştirme aşamasındaydı.

Ülkenin şu anki internet kalitesi düşünülürse bu anlaşma balonlar için mükemmel test ortamı sağlayacak.Yaklaşık 22 milyon nüfusa sahip ülkenin internete bağlantısının pek de iyi olduğu söylenemez.Tahminlere göre ülkede 2.8 mobil internet kullanıcısı ve 606.000 kablolu bağlantı bulunuyor.

Srilanka ve Google arasındaki anlaşma çerçevesine uçacak olan balonların ne zaman havalanacağı belli değil ancak birkaç ay içerisinde Mangala Samaraweera civarlarında balonların bulunacağı tahmin ediliyor.

Hava ve uzay tasarımcı olan  Raven Aerostar Project Loon’un temelindeki isim olarak görülüyor.Balonlar ise 4G teknolojisini kullanarak internet kullanıcılarına LTE antenler ile yayın yapıyor.Kullanıcılara yayın yaparken balonlar arası ve istasyonlar arası iletişime de izin veren teknolojiye sahip Nighthawk adlı balon 100 gün boyunca Dünya yüzeyine inmeden yukarıda kalabiliyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin