Fotoğrafçılıkta sık sık dile getirilen bu kavramlar ne kadar doğru ne kadar mantıklı sizlere anlatıyoruz.

Fotoğrafçılıkta iyi biriyseniz kaliteli fotoğraflar çekiyorsanız yakınınızdaki kişiler çoğu zaman sizden tavsiye isteyeceklerdir.Ancak bazen sordukları sorulara hemen cevap veremeyebilirsiniz.Örnek sorulara bakacak olursak:başka marka pilleri kullanmak cihazıma zarar verir mi? Daha iyi lens mi daha iyi fotoğraf makinesi mi ?

Tüm bu soruların cevabı ve herkesin bildiği yanlışlar makalemizde.

Daha Fazla Megapiksel Daha Kaliteli Fotoğraf  !

Pmpiyasadaki kameralar arasında bulunan kompakt model Canon IXUS 20 MP ve yüksek çözünürlüğü ile övünüyor ancak durumun pek de övünülece bir yanı yok.Fotoğraf makinelerindeki MP’yi otomobillerdeki beygir gücüne benzetebilirsiniz ancak durum bu şekilde değil.Megapiksel arttıkça fotoğrafın çözünürlüğü düşüyor.Çözünürlüğü düşen fotoğrafa fotoğraf makinesi tarafından yüksek derecede blur filtresi uygulanıyor ve karlanma azaltılıyor.Ancak tüm bunlardan sonra da fotoğrafın kalitesi düşüyor.

Ucuz ve İyi Kamera Yoktur !

İycamerai ve kaliteli fotoğraflar çekmek için çoğu zaman yüklü miktarlar harcamanız söylenir ancak bu sadece bir efsane.Yükek fiyata sahip makinelerle boy ölçüşebilecek 300 – 400 € değerindeki makineler ile gayet verimli sonuçlar alınabilir.Diğer makinelerdeki yüksek fiyat farkının sebebi ise daha kaliteli bir kasa ve sensör hassaslığı.

Büyük Kamera İyi Kamera !

Elinizde tuttuğunuzda büyük gözüken kameralar fotoğrafçılara gerçekten iyi gözükebilir ancalensk araştırmalar bu durumun aksini söylüyor.Elde tutması kolay lensi değişmeyen aynasız kameralar daha kaliteli fotoğraflar çekebiliyor.

 

 

APS-C Kim İçin !

Her p6174297879_171c2be285_brofesyonel fotoğrafcının full frame kameraya ihtiyacı var mı ?Çoğu doğa ve spor fotoğrafçısı daha küçük olan APC-C sensörlerini tercih ediyor.Örneğin Nikon D7100, Canon EOS 700D ve Fujifilm X-T1, fiziksel odak uzunluğunu 1,5 – 1,6 kat artırıyor. Bu şekilde uzaktaki nesnelerin daha iyi görünmesi sağlanıyor.

Harici Piller Kameranızı Garantiden Çıkarır !

Bu dbatteryurum kısmen de olsa doğru.Prensip olarak orjinal pilleri kullanmanız makineniz açısından daha iyi.Canon PowerShot G1 X Mark II ‘de 3. parti bir pil kullandığınız zaman ekrana bir mesaj geliyor ve garantinizin iptal olacağını söylüyor.Güvenilir pilleri kullanmanızın cihazınız açısından daha iyi olacağını da söyleyelim.

Lens Mi Kamera Mı ?

Cdigital-camera-lens-buying-guideevap gayet açık ucuz kamera kaliteli lens kombinasyonu ile gayet başarılı fotoğraflar elde edebilirsiniz.Canon EOS 700D gibi bir makine alarak lense yatırım yapmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Hep RAW Kullanın !

Terawmelde doğru bir davranış olsa da çoğu fotoğraf için JPEG yeterli olacaktır.Fotoğrafçıların RAW biçimini kullanmalarının sebebi daha yüksek dinamik aralık ve detay sunması.Bu durumun aksine Jpeg için Exposure değeri doğru ayarlanmışsa sorun olmayacaktır.

UV Filtresi Nerede Olacak !

UVuv filtresi kullanmak gerçekten kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak tanır ve makinenizi maliteyli onarımlardan kurtarır.Ancak lenslerinde bir sıra lensten oluştuğunu düşünecek olursak ince bir lens kullanmak makineniz açısından daha iyi olacaktır.Aksi durumlarda fotoğraflarınız filtreden olumsuz bir şekilde etkilenecektir.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin