Fiber Optik kablolar üzerindeki veri iletişimi bu haberle giderek artıyor !

Science dergisinin 26 Haziran tarihinde yayınlanan sayısında bulunan bir makalede ağ mühendislerinin daha düşük maliyetler ile daha uzun mesafelerde ve veri taşıma sınırları olmadan data aktarımı yapabildikleri bildirildi.

San Diego’da yer alan  Kaliforniya Üniversitesi Qualcomm Enstitüsü’nde yapılan testlerde elektrik mühendisleri fiber optik kablolar arasında kullanılan repeaterleri ve jeneratörleri kaldırarak optik sinyal gücünü 20 kat arttırdılar.

Yapılan testlerde optik iletişim ile veriler 12.000 kilometre taşınabildi.Yeni kullanılan teknoloji sayesinde veriler optik sinyaller kullanılarak daha uzun mesafelere taşınabilecek. “Frekans Tarak” kavramı sayesinde uzun mesafelerde yaşanan sinyal bozulması sorunu da ortadan  kalmış durumda.

Qualcomm Enstitüsünden yazar Nikola Alic ise Science dergisine yaptığı röportajda: “Bizim yaklaşımımız sinyalleri uzak mesafeye herhangi bir repeater (tekrarlayıcı) gereksinimi olmadan ulaştırıp güç sınırını ortadan kaldırıyor” diyerek görüşlerini belirtti.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin