Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Facebook’un profil fotoğrafı için yaptığı gökkuşağı filtresinin altından çarpıcı bir gerçek çıktı !

ABD’de eşcinsel evliliği yasallaştıran tarihi yargıtay kararı ve “Onur Yürüyüşü” haftası ile beraber Facebook, “Celebrate Pride” isminde bir resim filtreleme  aracı yayınlayarak kullanıcılarını LGBT için dayanışmaya teşvik etti.Bazı kullanıcılar ise profil resimlerini bu filtre aracını kullarak değiştirip destekte bulundular.

Facebook basın sözcüsü William Nevius, ilk birkaç saat içerisinde 1 milyondan fazla kişinin profil resmini filtre aracı sayesinde değiştirdiğini  ve bu sayının giderek arttığını bildirmişti.

Resim filtresi ile  ilgili ilginç bir iddia Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görevli uzman olan Cesar Hidalgo tarafından ortaya çıkarıldı. Hidalgo, The Atlantic’e yaptığı konuşmada, Facebook’un yayınladığı  bu özelliğin aslında bir deney olduğunu ve kullanıcıların karşıt tepkilerini ölçmek için yapıldığını söyledi.

Facebook yaptığı bu deney sayesinde kullanıcılarının toplumsal eylemlere verdiği önemi ölçerek souçlar çıkarıyor.Eylemlere verilen karşıt tepki oranını da ölçen Facebook bu şekilde sistemde geliştirmeler yapıyor.

Çoğunlukla arkdaşlarının fotoğraflarının değişimine kulak veren kullanıcılar bu yönde de bir etkileşim gösteriyorlar.Bunun gibi bir dizi kriter göz önüne alınıyor ve yapılan büyük sosyal deneye sayesinde sistemin gelişimine katkı sağlanıyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin