Facebook fotoğraf üretebilen yapay zeka robotu geliştirdi !

Yüz tanıma ve yapay zeka teknolojileri için büyük yatırım yapan Facebook sinir ağlarını kullanarak son derece kaliteli ve gerçekçi fotoğraflar oluşturan bir yapay zeka robotu geliştirdi.

Facebook araştırma ve geliştirme ekibi  fotoğrafların analizini yaparak onların neye benzediğini tespit eden ve  üretebilen Yapay Zeka (AI) robotunu geliştirdi.Tıpkı insanlar gibi nesnelerin neye benzediğini algılayan robot %40 oranında gerçekliğe sahip yeni fotoğraflar oluşturmayı başardı.

ypyGeliştirilen yapay zeka robotu iki aşamalı bir şekilde çalışıyor.İlk olarak rastgele bir vektör oluşturan sistem sinir ağlarını algılayarak ikinci aşamada mükemmel sonuç için doğrulama yapıyor.

Şu aşamada 64×64 px boyutunda küçük fotoğraflar oluşturabilen sistem yakın gelecekte büyük fotoğrafların oluşturulması için geliştirilecek.Facebook yapay zeka robotunu yakın zamanda ürünlerinde de kullanmayı planlıyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin