Kötü donanım bu Linux’lar için hiç sorun değil !

Modern Linux sürümleri genel  kullanıcı kitlesine sahip olmak için üretiliyorlar bu sebeple eski ve düşük donanıma sahip bilgisayarlarda yeni sürümlerin çalışması biraz sorunlu oluyor.Yüksek RAM ve fazldan işlemci çekirdeğiniz yok ise yeni sürümler bilgisayarınızı fazlasıyla zorlayacak.

Neyse ki eski ve düşük donanımlı bilgisayarları kullanabilmemiz için geliştirilen hafif Linux sürümleri de bulunuyor.Ancak hafif Linux’ lar hafif olmasını bazı araçların olmayışından alıyor.Yine de sihirbazlar ve komut dosyaları gibi birçok aracı barındırmayan sistemler çoğu kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza 5 Hafif Linux Sürümünü tanıtacağız !

Absolute Linux

1Absolute Linux  Slackware tabanında yazılmış bir işletim sistemi.Masaüstü kullanım için geliştirilen sitem günlük yaşamda sık sık kullandığınız web tarayıcılar, kelime işlemciler ve multimedya araçlarını kendi ile beraber getiriyor.700 MB boyutlarında olan işletim sistemi metin tabanlı olmasına rağmen oldukça düz bir stile sahip.Listemizdeki en ağır işletim sistemlerinden olan Absolute Linux diğer işletim sistemlerine göre biraz yavaş kalmış durumda.

Tüm bunlara rağmen kurulumdan sonra büyük ölçüde hızlanan sistem barındırdığı entegre yazılımlar ile kullanıcılarına yüksek rahatlık sağlıyor. Masaüstünde bulunan belgeler ile de kullanıcılarına ipuçları veren işletim sistemi kullanıcılarını mutlu etmiş durumda.

Toutou Linux

2180 MB boyutlarındaki Fransız işletim sistemini bilgisayarınıza kurduğunuzda yapmanız gereken ilk şey dil ayarını İngilizceye çevirmek olacak.Varsayılan olarak Fransızca ile gelen işletim sistemi Open Box masaüstü yöneticisi ile kullanıcılara sunuluyor.Ancak bu işletim sisteminde bazı sorunlar mevcut.Varsayılan olarak gelen Fransıcayı İngilizceye çevirseniz bile bazı kısımlar Fransızca olarak kalıyor buda kullanıcı deneyimini oldukça olumsuz bir yönde etkiliyor.

Sistem üzerinde dahili bir web tarayıcının da bulunmadığını söyleyelim.Tüm bunlara rağmen hızlı ve tüm özelliklerini kişiselleştirebildiğiniz işletim sistemi düşük donanıma sahip kullanıcılar için bulunmaz nimet.

CorePlus

3En küçük boyuta sahip işletim sistemlerinden biri olan CorePlus 75 MB lık boyuta sahip.TinyCore sürümü sadece flwm pencere yöneticisi ile sunulmakta ancak CorePlus flwm, IceWM, JWM, FluxBox, Openbox ve Hackedbox  arasından birini seçim imkanı tanıyor.Diğerleri gibi bünyesinde fazla yazılım bulundurmayan sistem sadece bir metin editörü ve terminal aracına sahip.Multimedya codecleri bulunmayan sisteme Apps sayesinde uygulama yüklenebiliyor.

Lubuntu

4Tüm zamanların en makul ve eşit davranan işletim sistemi.Az donanım ile orta sayıda uygulama çalıştırmak isteyen kullanıcılar için geliştirilen sistem  Notebook ve eski donanıma sahip bilgisayarlar için ideal.Birçok kullanışlı araç ve özelliklerin yanında pek çok ofis, internet, multimedya ve grafik yazılımını da sunuyor. Hafif bir dağıtım olması sebebiyle Lubuntu, hızlı ve enerji tasarruflu çalışmaya odaklanmakta durumda.Lubuntu işletim sistemi Ubutu Depo dosyaları ile uyumlu olduğu için binlerce uygulama desteğine de sahip oluyor.

LXLE

5Eski donanımlarınızı hayata döndürmek için tasarlanmış işletim sistemi Windows’a benzer tasarımı ile ön plana çıkıyor.LXLE geliştiricileri kaliteli bir sistem için ellerinden gereken her şeyi yapmışlar.LXLE içinde sunduğu çoklu duvar kağıtları ile estetiğe verilen önemi de gösteriyor.LXLE işletim sistemi internet, ses ve video, grafik, ofis, oyun ve daha fazlasını sahip pek çok farklı alanda tam özellikli uygulamalara sahip.Yüklenebilir Live dosyaları olarak 32-bit ve 64-bit makineler için erişilebilir durumda olan LXLE, hemen her bilgisayarcının seveceği bir dağıtım.

 

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin