iOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlar için hali hazırda birçok web tarayıcısı var ! Aralarından en iyilerini sizler için derledik.

Web ve internet günümüz kullanıcılarının hayatında büyük bir rol oynuyor.Bilişim uzmanlarının geneli de aynı görüşteler gelecekte internetin daha da gelişeceği haliyle mobil cihazlardaki internet deneyiminin de artması gerektiği görüşünü savunan uzmanlar kullanıcıların internetin gelişimine bağlı olarak daha esnek ve stabil web tarayıcılarına gereksinim duyacaklarını da önemle vurguluyorlar.iOS işletim sistemini kullanan kullanıcılar ise web tarayıcısı seçerken büyük bir karmaşa içerisine giriyorlar.Sizin için bu karmaşaya girdik ve kullanabileceğiniz web tarayıcısı sayısını 5’e indirdik.

Safari

Apple fanatikleri ve masaüstü bilgisayarında da Safari kullananlar için vazgeçilmez olan tarayıcı.Her iOS cihazında varsayılan olarak gelen Safari kötü bir tarayıcı değil.Hatta bazı özellikleri ile gerçekten etkileyici.Sık gezdiğiniz web sitelerine ana ekrandan kolayca erişebilmek büyük rahatlıklar sağlıyor.

Üzücü olan şey ise üçüncü parti uygulamalarda bir bağlantı açmaya çalıştığınızda bu bağlantının sadece Safari üzerinde açılması.Anlaşılan Apple uygulamalardan gelen bağlantıların sadece Safari üzerinden açılmasını istiyor.Neyse ki çoğu mobil uygulama bağlantıyı hangi tarayıcıda açmak istediğinizi soruyor.

Safarinin büyük avantajlarından biri de Masaüstü bilgisayarınızda kullandığınız yer imlerinin iCloud aracılığı ile senkronize edilebilmesi.Burada devreye giren bir diğer üzücü durum ise Safari web tarayıcısının artık Windows işletim sistemi için sunulmuyor olması.Bu nedenle Masaüstü bilgisayarınızda kullandığınız yer imlerini sadece Mac bir cihazdan alabiliyorsunuz.

Chrome

Google’ın mükemmel altyapısı ve artan kullanıcı miktarı iOS cihazı olanların da Chrome tarayıcı kullanmasını mümkün hale getiriyor.Chrome ile birlikte masaüstü bilgisayarınızda kullandığınız yer imlerinizi Gmail hesabınız ile eşitleyebiliyorsunuz.Bununla birlikte Google hesapları arasında geçiş yapabilme ve verilerinizi eşitleme imkanına da sahipsiniz.

Chrome ile birlikte gelen ve çoğu kullanıcının beğendiği bir özellik olan veri tasarruf modu kotası sınırlı olan kullanıcıları büyük ölçüde rahatlatıyor.Bu tarayıcının tek dezavantajı ise varsayılan arama motoru olarak DuckDuckGo’yu kullanmak isteyen kullanıcıların bunu yapamayacak olmaları.

Firefox

Bu tarayıcı iOS işletim sistemi  için oldukta yeni bir tarayıcı bu nedenle eklentinin genel özellikleri ve işleyişi bakımından erkenden yorum yapmayı pek mantıklı bulmuyoruz.Henüz yeni yayınlanan tarayıcıda bazı performans sorunları yaşanmakta buna ek olarak yer imlerini eşitleme ise çok daha hızlı olabilir.

Varsayılan olarak Google arama motoru ile gelen Firefox başka arama motorlarını da kullanmanıza izin veriyor.Tıpkı masaüstü sürümde olduğu gibi kullanıcılar birçok arama motorunu kullanabilmekteler (Amazon, DuckDuckGo ve fazlası var).

Onion Browser

Bu web tarayıcısı gizliliğe önem veren kullanıcılar için geliştirilmiş.Gizlilik oranı 100% olmasa da bu tarayıcıyı kullandığınızda web siteleri internet protokol adresinizi göremiyor internet servis sağlayıcınız girdiğiniz web sitelerini tespit edemiyor.Bu tarayıcıdan çıkış yaptığınızda tüm tarayıcı verileriniz siliniyor.Bunun için New Indentity bağlantısına dokunmanız yeterli.

Dolphin

Dolphin ilginç bir web tarayıcı.Dolphin üzerinde G yazarak Google’ı GN yazarak Google News’i açabiliyorsunuz.İki harf yazarak bir web sitesini açmak için parmağınızı kaldırmadan iki harfi yazmanız gerekiyor.Bu işlem bittiğinde Dolphin aradığınız sayfayı hızla bulmuş oluyor.

Tarayıcının diğer ilginç özellikleri arasında sekme paylaşımı üçüncü parti eklentiler  ve sekme eşitleme özelliği bulunuyor.

 

 

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin