İki büyük devi en yeni işletim sistemlerini kaşılaştırdık !

Apple’ın yenilediği ve WWDC’de gösterdiği OS X 10.11 “El Capitan” küçük yeniliklerle ve geliştirilmelerle kullanıcılara sunuldu.Önümüzdeki ayın 29’unda çıkacak olan Windows 10 ise birçok yenilikle birlikte geliyor.Her iki işletim sisteminin de OS X 10.10 veya Windows 7 ,Windows 8 sahiplerine ücretsiz dağıtılacağını biliyoruz.Makalemizin devamında iki işletim sisteminin yeniliklerini karşılaştıracağız.

osx

El Capitan’ın getirdiği en güzel özelliklerden biri de Sekmeleri sabitleme.Şu anda kullandığımız Safari’nin eskiyen yer imi özelliği için büyük değişiklik olacak olan Sekme sabitleme kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

Microsoft Edge Tamamen Farklı !

Tamamı ile farklı olan bir tarayıcı ile karşılacağız.Windows 10’a entegre bir şekilde gelecek olan Microsoft Edge web tarayıcısı Internet Explorer’ın kötü adını kapatacak gibi gözüküyor.Tüm bunlara rağmen pek fazla bilgi sahibi olmadığımız tarayıcıda sekme sabitleme özelliği bulunmuyor.

Ekran Bölme

winMicrosoft Windows’un en güçlü olduğu alanlardan biri de ekran bölme sistemi birden fazla uygulamayı aynı ekranda görmemizi sağlayan sistem şimdide OS X üzerinde.”Split View” adı verilen sistemin Windows’ta bulunan sisteme çok benzediğini de söyleyelim.

Windows 10 ‘da ise Apple’ın Mission Control sistemine benzeyen bir sistem bulunuyor.Windows’tan daha verimli bir pencere yönetimi sunan Apple OS X bu yönde Windows’a fark atmış.

Daha İyi Notlar Uygulaması !

Windows’un önemli bir parçası haline gelen ve azımsanmayacak bir kitle tarafından kullanılan One Note yetenekleri ile neredeyse küçük bir kelime işlemci programına dönüşmüş durumda.Apple tarafındaki Notes uygulaması ise tam olarak karşılığını buluyor.Kaliteli bir yönetim sistemine sahip olan Apple Notes başarılı imlemeler yapabiliyor.

Ek Olarak !

Windows 10 üzerinde bulunan Cortana sesli asistanı Apple’da doğal arama işlevi olarak karşılık buluyor Apple için geliştirilen Metal sistemi ile daha yüksek grafik işlemci performansının edilecek olması ise Wİndows 10 tarafında biraz etkisiz kalmış.Yine de iki işletim sisteminin de büyük hatalardan arınmış ve yeni özellikler ile gelecek olması kullanıcılar için büyü önem taşıyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin