Bu haberden sonra aldığınız ekmeğe daha farklı bir gözle bakacaksınız !make

Tel Aviv Üniversitesi yapılan güvenlik araştırmaları sonucunda avuç içi boyutundaki bir ekmeğin içerisine  casus donanımlar başarıyla gizlendi.Gizlenen küçük radyo dalga tarayıcısı ile ekmeğin bulunduğu yerdeki kablosuz şifreler kırılabiliyor ve veriler kolaylıkla çalınabiliyor.Bu ekipman ile büyük casusuluk donanımları tarihe karışacak gibi gözüküyor.

Küçük boyutu ile küçük bir maliyete de sahip olan bu kit oldukça başarılı sonuçlar verebiliyor. Daniel Genkin, Itamar Pipman, Lev Pachmanov ve Eran Tromer tarafından hazırlanan bu kit Tel Aviv Üniversitesi güvenlik konferansında kullanıcılara tanıtıldı.

Birçok dizüstü bilgisayarın istemsizce kablosuz elektromanyetik sinyaller yaydığını ve bu sinyallerin kolaylıkla manipüle edilebildiğini söyleyen güvenlik uzmanları acil olarak donanım birimlerine güvenlik güncelleştirmelerinin yapılmasını öneriyor.

Araştırmacılar geliştirdikleri bu küçük casusluk kiti ile ilk olarak radyo dalgalarını topluyorlar daha sonra Spectrogram üzerine aktarılan veriler ile şifre kırma işlemini başlatıyorlar.Şu an için 50 santimetrelik mesafede çalışabilen bu küçük kitin daha uzun mezillere ulaşabilmesi için çalışmaların devam edeceği de biliniyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin