Dünyanın en güçlü bilgisayarları listesi açıklandı gelin hep beraber inceleyelim !

Geçtiğimiz pazartesi günü yayınlanan süper bilgisayarlar listesinde 500 adet güçlü bilgisayar bulunuyor.Listenin başındaki isim de uzun zamandır olduğu gibi Çin Ulusal Savunma Üniversitesi’nin geliştirdiği süper bilgisayar.

Guangzhou Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi’nde geliştirilmiş olan Süper Bilgisayarın adı  Tianhe-2, iki yıldır listenin en başındaki yerini koruyan bu güçlü bilgisayar Saniyede 33.863 teraflop gibi yüksek bir performans sunuyor.Bu yüksek derecedeki performansı ile listenin ikinci sırasında yer alan Energy’s Cray tarafından üretilen Titan’ı tam tamına ikiye katlıyor.

Listenin üçüncü sırasındaki isim ise Kaliforniya Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’nda üretilen IBM Sequoia adlı süper bilgisayar.Bu güçlü bilgisayardan sonra gelen 4. süper bilgisayar ise Japonya tarafından üretilen  Fujitsu K .

Son 10 yıl içerisinde listede pek  değişiklik olmuyor ancak listeye dahil olan yeni bilgisayarlar arasında Suudi Arabistan Kral Abdullah Üniversitesi tarafından üretilen Shaheen II, yer alıyor.Listeye 7. sıradan girmeyi başaran bilgisayarın yakın gelecekte hızla güçlenmesini bekliyoruz.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin