Yakalanmaları için binlerce dolar harcanacak olan hackerları yakından tanıyın !

ABD’nin istihbarat birimi  FBI (Federal Bureau of Investigation) dünyanın en iyi 5 siber suçlusunu en çok arananlar listesine aldı.Federal birim ünlü 5 hackerın yakalanmasına yardımcı olacak kişilere toplamda 4.2 milyon dolarlık ödül dağıtacak.

En fazla ödülü ise listenin başındaki isim olan Evgeniy Mikhailovich Bogachev‘i yakalayan alacak.Sanal ortamda . Lucky12345, Pollingsoon ve Slavik takma adlarını kullanan Bogachev 6 yıldır yakalanamıyor.Kimlik hırsızlığı,sahtecilik,kara para aklama gibi suçlardan aranan isim Ünlü Botnet ağı olan Zeus’un da yaratıcı olarak tanınıyor.Trojan tipindeki bu virüs sayesinde kullanıcıların hesap bilgilerini çalan Bogachev için 3 milyon dolarlık ödül koyuldu.

2011 yılında Zeus trojanının farklı bir versiyonu olan Game Over Zeus ile 100 milyon dolarlık mali kayba neden olan Bogachev aynı dönemde 1 milyondan fazla bilgisayara girmeyi başarmış.FBI tarafından verilen bilgilere göre Bogachev Karadeniz üzerine tekne keyfi yapmayı seviyor.

Arananlar listesinin ikinci ismi ise Nicolae Popescu .Avrupa’da bir yerde olduğu sanılan ünlü hacker açık arttırma sitelerinda yaptığı hileler ile tanınıyor.Sahte pasaport konusunda da uzman olan  Popescu için koyulan ücret ise 1 milyon dolar.

Listenin üçüncü ismi ise  Alexsey Belan.Kimlik dolandırıcılığında uzman olan hacker Nevada ve Kaliforniya’da, üç büyük ABD merkezli E-Ticaret sitesinin internet erişimini kestiği için aranıyor. FBI, Alexsey Belan’ın yakalanmasını sağlayacak kişilere 100 bin dolarlık ödül verecek.

Sahte güvenlik yazılımlarının satışı ile tanınan ve listenin son isimleri olan Letonya vatandaşı Peteris Sahurovs ve sanal casuslukla suçlanan Carlos Enrique Perez-Melara için ise 50’şer bin dolarlık ödül koyulmuş durumda.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin