Windows 7 veya 8.1 işletim sistemli bilgisayarınız Windows 10 işletim sistemine yükselttiyseniz ve geri dönmeyi düşünmüyorsanız  depolama alanınızda 20 GB boyutunda büyük bir yer açabilirsiniz.

Yazılım devi Microsoft mevcut işletim sisteminizi Windows 10’a yükselttikten sonra veri kaybı yaşamamanız için önceki Windows’unuzdan kalan bazı dosyaları sabit diskinize kaydediyor.Kaydedilen bu dosyalardan kurtularak depolama alanınızda 20 GB’a kadar yer açmanız mümkün.

k

Windows 10 işletim sistemini kurduktan sonra disk durumunuzu kontrol ederseniz kalan miktarda azalma olduğunun farkına varacaksınız.Bunun temel nedeni Windows 10 işletim sistemini beğenmeyen ve geri dönmek isteyen kullanıcılar için tutulan dosyalar.Büyük boyutta bir diskiniz varsa saklanılan bu dosyalar sizin için çok önemli olmayabilir ancak normal harddiskler yerine katı hal sürücüsü kullanıyorsanız ve alanınız epey azaldıysa eski dosyaları silmenizi öneriyoruz.

Temizlik için yapmanız gerekenler ise birkaç adımdan oluşuyor.Bu işlem için ilk olarak Disk Temizleme aracını çalıştırın daha sonra Sistem Dosyalarını Temizle butonuna basarak Listeden “Önceki Windows yüklemeleri” öğesini ve silmek istediğiniz diğer dosyaları seçin ve temizlik işlemini başlatın.

Temizlik sonrasında 20 GB ve daha fazla alan kazanacaksınız.Tüm bu işlemler sonrasında eski işletim sisteminize dönmek pek mümkün olmayacak.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin