CPU(İşlemci), bilgisayarın işletim sistemi ile birlikte diğer bilgisayar bileşenlerinin bir arada çalışmasını sağlayan bir yapıya sahiptir ve bilgisayarın beyni diyebiliriz. İşlencilerin çalışma mantığı tamamen sayısal değerlerdir. Bu sayısal değerler 1 ve 0 dan oluşur. En büyük işlemci firmaları Intel ve AMD olarak kabul edilir. İşlemciler saniyede binlerce işlem yaptığından dolayı çabuk ısınan bir yapıya sahiptir. Bu ısınmanın önüne geçilemesse bilgisayarımızda büyük sorunlara yol açabilir. İşlemcinin ısısını düşürmek için Fan kullanılır. Fan ile İşlemci arasındada termal macun adı verilen yoğun bir sıvı bulunur. İşlemciler slot ve soket olarak ikiye ayrılırlar. Slot işlemciler önceki dönemlerde kullanılırken soket tipli işlemciler şimdiki dönemde kullanılır ve daha yeni bir mimari yapıya sahiptir. İşlemcileri soğutma yöntemleri nelerdir birde onlara bakalım.

Üç çeşit soğutma sistemi kullanılır. Bu soğutma sistemlerinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin daha iyi soğutanın daha pahalı olması bir dezavantajdır. Soğutma şekli ihtiyaca göre seçilmelidir.

Havayla soğutma işlemci üzerinde soğutucu, onun üzerinde de fanın bulunduğu soğutma düzeneğidir. İşlemciden çekilen ısı ince petekler üzerinden fan yardımıyla havaya aktarılır. Isınan havanın doğal olarak kasadan da dışarı atılması gerekir. Kasa fan sistemi düzgün çalışmazsa istediğiniz kadar mikroişlemci soğutma sisteminiz iyi olsun, aynı hava devridaim edileceği için ortam ısısı gittikçe yükselecek ve kasa içindeki yüksek ısı üreten birimler zarar görecektir.

Suyla soğutma İşlemci üzerindeki ısının suya aktarıldığı, suyun ısısının da radyatör-fan düzeneği vasıtasıyla dağıtıldığı sistemdir. Su soğutma sistemi hava soğutmalı sistemden daha verimlidir fakat su soğutma sistemleri iyi bir hava soğutmalı sistemden daha pahalıdır.

Isıl borulu soğutma İşlemcinin ısısı soğutucu vasıtasıyla içinde özel bir sıvı olan ısı borularına (heat pipes) aktarılır. Özel sıvı çok çabuk buharlaşabilen ve yoğunlaşabilen bir sıvıdır. İşlemci üzerindeki ısı, soğutucu blokun içinde bulunan boruların içindeki sıvıyı buharlaştırır. Buharlaşarak yukarı doğru hareket eden sıvı, ısısını salarak boruların üst kısmında tekrar yoğunlaşır ve aşağı iner. Sıvının bu hareketiyle işlemci ısısı işlemciden uzaklaştırılmış olur.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin