BMW, hidrojen ile çalışan prototip 5 serisi otomobilini tanıttı, işte detaylar…

Elektrik ile çalışan araçların revaçta olduğu bir dönemde yaşıyoruz fakat üreticilerin yönelmiş oldukları farklı alternatifler yok değil. BMW Prototip 5 Series GT araçlarının tanıtımını yaptı ve bu araçlarda motoru çalıştırmak için hidrojen yakıt hücreleri kullanılıyor.

Daha önce bu konu ile ilgili farklı denemeleri bulunan BMW, tanıtımını yaptığı son modelde FVC paketinin tamamlanmış olarak kullanıldığını dile getiriyor. Firmanın ilk denemesi olan Hydrogen 7 modeli hidrojen ile yaklaşık 200 km yol alabiliyorken, yeni model 450 km yol alabiliyor. Model 245 beygir gücüne sahip ve bu güç sayesinde BMW’nin elektrikli i8 modeli ile aynı güçte olarak tanımlanabiliyor.

Firma, 57.000 doalrlık Miari’yi geliştiren Toyota ile işbirliği yaparak 2020 yılına kadar endüstri tarafından kabul edilen parça setini oluşturmayı planlıyor. Hidrojen istasyonlarının kurulumu, yaygınlaşması zor gibi görünse de gelecek için iyi adımlar atıldığı kesin.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin