Kasa;

power supply, anakart ve anakartın üzerinde bulunan bütün bileşenleri dış etkilerden korumaya dış yapıya denir. Kasalar ihtiyaç doğrultusunda zaman içerisinde şekillendirilmiştir. Kasa tipleri bunlar;

Slim Line (İnce Kasa) : Bunlar yan olarak kurulur ve monitör bunun üstünde kullanılır. Bu kasa tipleri genel anlamda devlet daireleri ve kurumsal yerlerde tercih edilirdi fakat ilerleyen zamanlarda kullanışsız bir yapıya sahip olduğu görüşünden dolayı şuanda çok kullanımda olan bir kasa tipi  değildir.

Desktop (kalın kasa)  :Bunlar, Slim Line kasa tiplerinden sonra kullanılmaya başlandı lakin kaba bir yapıya sahip olduğu için bunların ömürleride çok  uzun olmadı.

– Mini tower (küçük kasa):Bu kasa tipi dikey yapıdadır. Microatx ve Atx anakartlar için uygundur. Tower kasalar içerinde en küçük yapıya sahiptir.

 Midi tower (orta boy kasa):Bu kasa tipi dikey yapıdadır. Microatx ve Atx anakartlar için uygundur. Günümüzde kullanılan en yaygın kasa tipidir.

-Full tower(büyük boy kasa):Bu kasa tipi dikey yapıdadır. En büyük boyuta sahip kasa çeşitidir. Microatx ve Atx anakartlar için uygundur.

 

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin