Kullanıcıların çoğu şubeye gitmenin internet bankacılığından daha güvenli olduğunu söylüyor !

Suçluların internet hesaplarına kolay bir şekilde erişebildiğini kredi kartı şiflerini çalabildiğini bilen kullanıcılar bu sebeple şube bancılığını internet bankacılığına tercih ediyor.Klasik masaüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlara sızdırılan trojanlar sayesinde bilgilerin çalınması giderek kolaylaşıyor.Her geçen gün gelişen virüs algoritmalarına karşı bir güvenlik önlemi alınmış değil.

Tükiye’de yapılan ankette kullanıcıların %61’i çevrimiçi bankacılık işlemlerinde güvende olamdıklarını dile getirmiş.Bu oranla birlikte kullanıcıların neredeyse yarısı (%47) şubeden yapılan işlemlerin internetten yapılan işlemlerin daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Tüm bu anketlere rağmen kullanıcıların çoğu da internet bankacılığını tercih ediyor.İşlemlerin kolay olması her yerden erişilebilir olması ve adımların kolay bir şekilde  gerçekleşmesi kullanıcıların internet bankacılığını tercih etmesinde büyük önem taşıyor.

Kaspersky Lab Sahtecilik Önleme Bölümü Dünya Başkanı Ross Hogan şunları söylemiş: “Müşterilerimizin İnternet dolandırıcılığına kurban olma korkusu nedeniyle klasik tezgah üstü bankacılığı tercih etmesi yüksek marjlı çevrimiçi ve mobil ödeme sistemlerinin benimsenmesine köstek olacaktır. Bu, bankaların kaynaklarının çoğunu düşük marjlı şubelere yatırmasına neden olacaktır. Bu arada çevrimiçi ve mobil ödemeleri benimsemiş olanlar arasında paralarını ve bankalarının itibarını gereksiz bir riske attıklarına dair kalıcı bir endişe bulunmaktadır. İşte bu yüzden bugün bankaların müşterileri için güvenli bir bankacılık ortamı sağlayan teknolojilere yatırım yapmaları son derece önemlidir. Bu yaklaşım sadece şube bankacılığını tercih eden müşterilere çevrimiçi ve mobil bankacılığın güvenli olduğu güvencesini vermekle kalmayacak, aynı zamanda dikkatsiz müşterilerini karşılaştığı riskleri de azaltacaktır.”

Bankalar bu konuda katmanlı koruma sistemlerini devreye almış durumdalar ancak istemci tarafında gerçekleşen sahtecilik işlemleri yine de işlemleri tehlikeye atıyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin