Teknoloji devi Apple gerçekten araba üretecek mi ? Üretecekse bizi nasıl bir araba bekliyor tüm detayları sizin için derledik.Ürünleri piyasaya çıkana kadar sürekli söylentilere tabi tutulan bir firma olan Apple her ürününde söylentilere sahip oluyor.Apple Watch ile ilgili en bilgili kişiler tarafından yapılan yorumlar bile kullanıcıları bazen şaşırtabiliyor.Apple’ın üzerinde çalıştığı ancak sanki hiç çıkmayacak gibi insanlara anlatılan bazı ürünleri de bulunuyor.Apple Watch’un ve Apple TV’ninde zamanında bu listede olduğunu söyleyelim.Tüm bunlara ek olarak bir de araba projesi var ! Steve Jobs’un Apple TV gibi kişisel olarak ilgilendiği projelerden biri olan Apple Car hakkında bilinmeyen  tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Söylentilerin Başlangıcı

Wall Street Journal teknoloji yazarları Daisuke Wakabayashi ve Mike Ramsey şubat ayının başlarında yayınladıkalrı bir yazı ile söylentileri başlatan isimler olmuşlardı.Yayınlanan habere göre Cupertino’daki gizli bir laboratuvarda, CEO Tim Cook’un 100 kişilik ekibi ile elektrikli bir araba ürettikleri hakkındaydı.Ancak tüm bu söylentiler yeni değil yaklaşık 8 yıl öncesine dayanan “iCar” hakkında söylenenler oldukça ilginç.O yıllar Volkswagen ile kurulan bağlantılar Apple Car’ın yerini Apple’ın CarPlay sistemine dönüştürdü.Apple yetkilisi Mickey Drexler ise Jobs yaşasaydı bir iCar tasarlayacağından gayet emindim sözleri ile arabanın varlığını güçlendiren sözler söyledi.

Google’a Karşı !

Google’ın geliştirdiği otonom araçlara karşılık verme ihtimali de bulunan Apple iCar ile Google’a rakip olabilir.Otonom arçların yüksek detayda haritalara sahip olması gerektiğini biliyoruz.Google bunu başarmaya yakın bir seviyede ancak şu an için bildiğimiz kadarıyla Apple Car söylentilerden ileri gidemiyor.

Ancak Mike Ramsey, durumun böyle olduğunu düşünmüyor: “Apple’ın, kendi arabası üzerine ilerlediği takdirde bu aracın otonom özelliklere sahip olacağından şüphe edilemez. Ancak kendini sürebilen ucuz bir araca sahip olmaya oldukça uzağız. Tamamen elektrikli bir araba, üretim için daha mantıklı olacaktır çünkü (elektrikli arabalar) çok basitler… Düzenlemek için bir motor veya egzoz sistemi bulunmuyor ve bu da Tesla’nın bu endüstriye adım atmasının arkasındaki en büyük sebeplerden biriydi.

Sonuç

Piyasay iCar adında bir elektrikli arabanın girmesi güçlü rakipler karşısında kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanabilir.Yaşanabilir bir dünya için petrol yakıtlar yerine daha alternatif bir enerji kaynağı olan elektiriği tercih eden ve yakın gelecekte de bu teknolojiyi kullanacak olan otomobil üreticileri güçlü bir rakip olacak olan Apple ile karşı karşıya gelebilirler.

 

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin