Popüler mobil işletim sisteminde keşfedilen MediaServer açığı ne kadar tehlikeli gelin hep beraber bakalım !

Multimedya dosyalarını işleyerek son kullanıcıya gösteren yazılım üzerinden geçtiğimiz günlerde bir kaç büyük güvenlik açığı tespit edilmişti.Bu açıklardan biri diğer uygulamalar üzerindeki hassas izinleri değiştirmeye olanak sağlıyordu.

Güvenlik tarama yazılımlarından biri olan Trend Micro tarafından yapılan testler sonucunda bulunan açık MediaServer yazılımının AudioEffect adlı özelliğinden kaynaklanıyormuş.Bu açığın diğer medya sunucularındaki buffer özelliğini tam olarak ayarlayamamasından kaynaklandığı biliniyor.Bu açığın kullanılması ile diğer kaçak yazılımlar Android cihazda bulunan fotoğraf çekmek, video kaydı yapmak, MP4 dosyalarını okumak ve benzeri oldukça hassas işlemlere kolaylıkla erişebiliyorlar.

2.3 ile 5.1.1 Android sürümlerind bulunan açık Haziran ayı içerisinde Google’a bildirilmişti.Google’ın sistem üzerindeki açığı kapatması ile 1 Ağustos’da güncelleme paketi yayınlandı.

Telefon üreticileri Google’ın sistem üzerindeki yaptığı iyileştirmeleri kendi Android versiyonlarına uyguluyorlar.Son zamanlarda güncelleme dağıtımında bir hızlanma görülse de hala güvenlik açığının kapatılmadığı yığınla cihaz bulunuyor.

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin