Anakartlar, bilgisayarın bütün parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçaların iletişimini sağlayan elektronik bir devredir.

Anakart, bilgisayarın özelliklerini belirleyen bir yapıya sahiptir. Yani örneğin RAM boyutu, Ekran kartı, İşlemci gibi ürünler anakartın desteklediği boyut dışında olamaz.motherboard1273231400 (Anakartın üstten görünüşü)

Anakart, fiberglass’tan(sert plastik) yapılmıştır. Üzerinde bakır yollar bulunur. Anakartın üzerinde işlemci yuvası, ram slotları, ekran kartı slotu, BIOS, genişleme yuvaları, bazı giriş çıkış yuvaları gibi şeyler mevcuttur.

3 çeşit Anakart çeşidi vardır;

-XT Ana Kartlar: İlk kişisel bilgisayarlarda kullanılmıştır. 8086 ve 8088 işlemcilerini üzerinde sabit olarak kullanmıştır. Takılan yeni donanım ise sadece 8 bit olmalıdır.

-AT Ana Kartlar: XT anakartlardan sornra kullanıma başlayan ve şuanda kullanılabilen bir anakarttır. ATX anakartlara benzeyen yanları vardır vesadece 5 ve 12 volt güç alan anakartlardır.PS/2 desteği yoktur.ISA+ PCI ve AGP veri yolları ile değiştirilebilir işlemci desteği sunar.

-ATX Ana Kartlar: Kendinden önceki ana kart standartlarına göre daha fazla giriş/çıkış birimi sunar. Bellek yuvaları ortakısımda yer alır ve erişimi kolaydır.ATX ana kartları kullanmak için ATX kasalar gerekir. İşletim sisteminin
özelliklerine göre güç yönetimi düzenlenebilir. Örneğin Windows işletim sistemi kapatıldığında bilgisayarın otomatik
olarak kapatılması sağlanabilir

Muhammed KARAKOYUN tarafından yayınlandı

1996 Ankara Doğumlu olan Muhammed KARAKOYUN Bilişim Teknolojileri/Ağ İşletmenliği mezunudur ve Ağ Operatörüdür.Beş yıl önce ki teknoloji merakını ekibiyle beraber size değerli kullanıcılarına aktarıyor.

Yorum Gönderin